Chmura obliczeniowa

Chmura obliczeniowaPojecie Chmury Obliczeniowej, zazwyczaj nazywane po prostu Chmurą, jest coraz powszechniejszym terminem używanym w kontekście usług internetowych. Jednak mimo to niewiele osób zdaje sobie dokładnie sprawę z tego, czym Chmura Obliczeniowa jest i jakie są jej funkcje.

Dla coraz większej ilości użytkowników internetu mogą być to bardzo ważne informacje. Przede wszystkim, należy sobie uświadomić, że nasz komputer, niezależnie od tego, czy jest to komputer stacjonarny, czy przenośny i niezależnie od tego jak imponującą konfigurację posiada, ma swoje ograniczenia.

Programy komputerowe pochłaniają obecnie coraz większe zasoby komputerów i okazuje się, że pojedynczy, stacjonarny komputer często nie jest w stanie poradzić sobie z zadaniami przed nim stawianymi. I w tym momencie bardzo istotne staje się zjawisko Chmury. Przetwarzanie danych w Chmurze, nie jest niczym innym jak zdalnym przetwarzaniem danych przez komputery pracujące w obrębie danej Chmury.

W Chmurze obliczeniowej ograniczenia i limity istnieją tylko teoretycznie, natomiast w praktyce są to jedynie ograniczenia narzucone przez właściciela danej Chmury.

Co właściwie daje nam Chmura Internetowa?

Pozwala ona na odciążenie naszego komputera i wykonanie naszych poleceń przez wiele innych komputerów pracujących zdalnie.

Jakie są tego korzyści?

Przede wszystkim oszczędność czasu i zasobów naszego komputera. Pracując w Chmurze nie musimy trzymać wielu gigabajtów danych na dysku naszego komputera, a dostęp do nich możliwy jest praktycznie z każdego miejsca na świecie, gdzie jesteśmy w stanie połączyć się z internetem. Umieszczając nasze dane w Chmurze nie musimy obawiać się ich utraty na skutek awarii komputera, lub działania wirusów. Zwiększająca się stale popularność Chmury Obliczeniowej spowodowała zmianę modelu biznesowego producentów oprogramowania. Oprogramowanie które dotychczas było fizycznie dostarczane do klienta, może być obecnie udostępniane w formie zdalnej, korzystając z możliwości jakie zapewnia Chmura Obliczeniowa.

Korzystają na tym przede wszystkim użytkownicy, ponieważ oprogramowanie używane w Chmurze jest o wiele tańsze od tradycyjnego, oraz ze względu na praktycznie nieograniczone możliwości obliczeniowe Chmury, co pozwala na korzystanie z wielu programów, nawet wówczas, gdy nie posiadamy wystarczająco szybkiego komputera.

Do w pełni sprawnego korzystania z Chmury Obliczeniowej potrzebny jest jednak wysokiej jakości dostęp do sieci internetu. W Polsce w dalszym ciągu jest to problemem ze względu na to, że szerokopasmowy dostęp do internetu nie jest jeszcze tak rozpowszechniony jak w krajach Europy Zachodniej lub Ameryki Północnej. Darmowy internet oferowany w tzw. hot spotach nie jest wystarczająco szybki, ani niezawodny by można było mówić o komfortowym wykorzystywaniu możliwości Chmury Obliczeniowej w każdym miejscu w Polsce. Jednak, ze względu na to, że sytuacja ta systematycznie ulega zmianie, również wykorzystanie to będzie w przyszłości bardziej intensywne.