Hardware czyli sprzęt komputerowy

Sprzęt komputerowySprzęt komputerowy, a dokładniej jego znajomość stanowi w dzisiejszym świecie wręcz niezbędną wiedzę.

Każdy lub prawie każdy w dzisiejszych czasach posiada komputer PC. Zarówno komputery stacjonarne (firmowe zestawy komputerowe, czy komputery PC składanie na zamówienie), jak również laptopy (notebooki, netbooki, a w ostatnich czasach zupełnie nowy twór, czyli ultrabooki) na stałe wpisały się w nasze życie. Procesory w chwili obecnej prześcigają się nie tylko osiągnięciami prędkości taktowania, jak miało to miejsce jeszcze parę lat temu, ale także ilością rdzeni, technologią produkcji, czy innymi „bajerami”.

Natomiast ich czołowi producenci, czyli Intel oraz AMD zwiększając swoje przychody stały się jeszcze bardziej znaczącymi korporacjami Płyty główne, karty graficzne, pamięci RAM, dyski twarde (w tej chwili już nie tylko dyski HDD, ale również ultraszybkie dyski SSD) - to wszystko z każdym, nie tylko rokiem, ale nawet miesiącem, czy tygodniem potrafi zmieniać się w mgnieniu oka. Coraz powszechniejszy standard, który oferują napędy optyczne Blu-Ray powoli wypiera napędy DVD, natomiast myszki laserowe zaczynają coraz śmielej odstawiać do lamusa myszki optyczne, a monitory LED wybijają z rynku „zwykłe” matryce LCD.

Czytniki kart pamięci, pamięci flash, pamięci USB, tonery do drukarek laserowych, czy tusze do drukarek atramentowych (zarówno tusze zamienniki, jak i tusze oryginały), kamery internetowe – te zdawać by się mogło drobnostki różnią się znacznie od rozwiązań jeszcze sprzed paru lat. Nawet w najmniejszych drobnostkach wśród akcesoriów komputerowych widać przyśpieszony czas pogoni za niedoścignioną technologiczną doskonałością.

Natomiast mobilne rozwiązania, jak tablety, czy mini laptopy, urządzenia sieciowe oraz rozwiązania Wireless, Bluetooth, (karty sieciowe, modemy, routery) już nie stanowią znikomej części rynku, a często wręcz niezbędnik każdego użytkownika komputera. Komponenty komputerowe i akcesoria komputerowe wszelkiej maści unowocześniają się w zastraszającym tempie. Z tego też względu każdy szanujący się internetowy sklep komputerowy musi jeszcze szybciej nadążać za tym pędzącym do przodu rozwojem technologicznym, aby sprostać wymaganiom klientów (szczególnie sklep komputerowy w Warszawie, gdzie konkurencja rynkowa jest naprawdę wysoka).