Internet - korzyści i wady

Internet - korzyści i wadyObecnie Internet należy do jednych z najbardziej popularnych mass mediów.

Można ich wymienić wiele, między nimi znajduje się także telewizja, radio czy tez prasa. Jednak od momentu powstania Internetu nie da się ukryć, że stał się on źródłem z którego miliony ludzi na całym globie ziemskim korzysta najwięcej. Początki Internetu sięgają lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. To właśnie wtedy zaczynała funkcjonować sieć internetowa.

A co można powiedzieć o Internecie w Polsce? Kiedy nastąpił?

Było to w roku 1990. Od tego czasu sieć internetowa rozwijała się coraz bardziej. Z pewnością na samym początku posiadanie komputera czy Internetu dotyczyło nielicznych osób, bogatych i zamożnych. Z pewnością wiele osób pamięta te czasy.

A jak jest dzisiaj?

Dziś, w naszych czasach do Internetu mają dostęp właściwie wszyscy. Nawet dzieci posiadają teraz własne komputery, laptopy, notebooki i inne urządzenia, o których kiedyś można było tylko pomarzyć. Obecnie bardzo popularny jest także Internet bezprzewodowy. Z pewnością jest to świetny pomysł dla osób, które potrzebują stałego dostępu do Internetu. Posiadając łącze bezprzewodowe możemy mieć Internet właściwie w każdym zakątku ziemi, na całym świeci. Bez względu na to czy wyjeżdżamy na wakacje, czy na urlop zawsze możemy mieć kontakt ze światem. Jeśli pracujemy przez Internet czy uczmy się on line z pewnością jest to ogromna pomoc. Także łącze bezprzewodowe i przenośne umożliwia nam ciągły kontakt z naszymi przyjaciółmi, znajomymi i rodziną. Nie jesteśmy także odcięci od informacji, od ważnym wiadomości dotyczących tego co się dzieje na świecie czy w kraju. Z pewnością posiadanie przenośnego Internetu ma ogromne plusy.

Internet jest obecnie skarbnicą wiedzy. Możemy znaleźć w nim wszystko. Z pewnością wiele z nas korzysta z tego źródła w poszukiwaniu informacji o różnorodnym charakterze. Możemy z niego korzystać w ramach pomocy w nauce, wiele ludzi używa także Internetu do pracy. Oprócz tego z pewnością służy on rozrywce. Usług internetowych jest naprawdę wiele. Możemy korzystać z poczty elektronicznej, radia internetowego, sklepów internetowych, aukcji i serwisów zajmujących się sprzedażą, gier online, bankowości elektronicznej, telekonferencji, faksów przez Internet, telewizji internetowej, komunikatorów, hostingów i wielu innych rzeczy.

Nie ma dziś żadnego problemu aby bez wychodzenia z domu załatwić różne rzeczy, takie jak na przykład zrobienie zakupów, porozmawianie czy skontaktowanie się z kimś, zapłacenie rachunków i tak dalej. Z całą pewnością chyba każdy przyzna, że jest to dziś bardzo dużym ułatwieniem. W dobie naszych czasów, w których obecnie żyjemy można zaobserwować bardzo duże zabieganie i zapracowanie. Ludzie mają dzisiaj coraz mniej czasu, jesteśmy ciągle zapracowani, nie mamy czasu dla siebie czy dla rodziny. Z pewnością trzeba przyznać, że w wielu kwestiach to właśnie Internet może nas dziś trochę odciążyć i pozwolić nam na zaoszczędzenie jakże cennego czasu, który tak niezmiernie szybko nam ucieka.

W jaki sposób możemy wygospodarować sobie trochę więcej czasu poprzez korzystanie z Internetu? Na przykład płacąc rachunki właśnie za pomocą Internetu. Nie musimy już wychodzić z domu i stać w długich kolejkach, przez godzinę czy nawet dłużej. Teraz każdą płatność możemy dokonać właśnie przez Internet. Wystarczy pięć minut i możemy mieć to z głowy.

Prawda, że jest to duża oszczędność czasu?

Także zakupy możemy zrobić za pomocą sieci internetowej. Właściwie w Internecie możemy dziś znaleźć i kupić wszystko. Nie ważne czy są to ubrania, czy samochód, porcelana, kwiaty, kosmetyki, produkty spożywcze - nie ważne, bowiem w Internecie znajdziemy wszystko. Z pewnością to także jest dużą oszczędnością naszego cennego czasu. Na pewno w ciągu miesiąca uda nam się zaoszczędzić mnóstwo wolnego czasu jeśli takie czynności jak zakupy czy chociażby płacenie rachunków będziemy wykonywać właśnie przez Internet. To tylko niektóre korzyści jakie możemy mieć dzięki takim mediom jak Internet. Jednak oczywiście nie możemy zapominać o negatywnych stronach Internetu. Z pewnością każdy z nas słyszał dziś o uzależnieniach od Internetu. Niestety zjawisko to z roku na rok staje się coraz bardziej popularne i powszechne. Na pewno nie możemy tego lekceważyć.

Jest to spory problem i okazuje się, że osoby uzależnione to nie tylko dzieci czy młodzież, ale także osoby dojrzałe i dorosłe. Czy możemy przyczynić się do tego, że staniemy się osobami uzależnionymi od Internetu? Z pewnością do jednego z takich czynników należy długie przesiadywanie przez ekranem komputera. Jeśli po powrocie do domu od razu włączamy komputer i spędzamy przed nim większość dnia może już być coś nie tak.

Co innego jeśli się uczymy czy pracujemy przed komputerem, ale jeśli cały dzień potrafimy spędzić na oglądaniu filmików na Youtube, siedzeniu na różnych portalach i serwisach społecznościowych czy graniu, może to stanowić już jakiś problem i świadczyć o tym, że się uzależniliśmy. Jeśli za dobrą rozrywkę uważamy tylko i wyłącznie Internet, natomiast bez niego nudzimy się, nie mamy co ze sobą zrobić i nic innego nas nie interesuje powinniśmy dobrze się nad sobą zastanowić. Nie jest to kwestia, którą można lekceważyć. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego jak poważne skutki i konsekwencje może mieć uzależnienie od Internetu. Wiele osób, które jest uzależnione nie potrafi normalnie funkcjonować w społeczeństwie, poprzez brak kontaktu z innymi ludźmi nie potrafi nawiązać z nimi poprawnych interakcji wskutek czego staje się osobą wyobcowaną, samotną i nie potrafiącą poradzić sobie w społeczeństwie.

To naprawdę niezwykle ważki problem, ponieważ żyjemy w takim społeczeństwie, w którym każdy z nas musi jakoś funkcjonować, musi się jakoś odnaleźć. Natomiast uzależnienie od Internetu może przyczynić się do tego, że będzie to dla nas naprawdę dużym problemem. Tak więc jak widzimy Internet dziś to nie tylko ułatwienie naszego życia, pomoc czy rozrywka. Niewłaściwe korzystanie z Internetu może spowodować bardzo wiele szkód w naszym życiu. Nie lekceważmy tego i nie bądźmy obojętni na to zjawisko. Wręcz przeciwnie dbajmy o to, byśmy sami nie wpadli w sidła Internetu. Przejawiajmy więc odpowiednie nastawienie i umiar.