Jak rozsądnie korzystać z internetu?

Korzystanie z InternetuInternet to, jak wiadomo, potężne narzędzie i daje wiele możliwości. Możemy dzięki niemu poszerzać swoją wiedzę, oglądać filmy, również te, które nie pojawiają się w naszym kraju, a także czytać książki, prowadzić wideo-rozmowy z rodziną i przyjaciółmi z daleka.

Internet daje nam również szanse na zawieranie przyjaźni, na dzielenie się swoimi przemyśleniami, a także na pracę zdalną. Niestety, obok tak wielu szans, pojawia się równie wiele zagrożeń.

Internet bowiem, jeśli korzystamy z niego w nieodpowiedni sposób, może zagrozić naszej prywatności, a także sprawiać, że tylko marnujemy swój czas. Kuszą nas przecież portale społecznościowe, czaty, wszelkiej maści gry online czy strony, których główną, a nawet jedyną, treść stanowią prześmiewcze obrazki. Łatwo się w tym wszystkim zapomnieć i usiąść do komputera z zamiarem spędzenia w internecie kilku minut, a ocknąć się dopiero po kilku godzinach. Inteligencja nie ma tu nic do rzeczy, bo w internetową pułapkę może wpaść dosłownie każdy.

Jak temu zapobiegać?

Przede wszystkim otwierajmy przeglądarkę internetową z jasnym zamiarem zrobienia czegoś konkretnego. Jeśli sprawdzamy pocztę i odpisujemy na e-maile, to nie uruchamiajmy jednocześnie facebooka, co chwila sprawdzając, co się tam dzieje. Skupmy się na tym, co musimy zrobić. Jeżeli mamy problem z powstrzymaniem się od korzystania z facebooka lub gier online i innych portali, na których tylko marnotrawimy swój cenny czas, możemy wykorzystać pewne aplikacje, które będą nas od tego powstrzymywały. Jedne z nich po prostu zamykają takie strony po upływie określonego okresu czasu (np. pół godziny), inne w ogóle kompletnie blokują nam do nich dostęp.

Warto poszukać w internecie takich aplikacji na przeglądarki, poczytać o nich i wybrać optymalną dla siebie opcję. Nie dla każdego przecież będzie koniecznie zablokowanie facebooka.

Może ograniczenie jego używania w czasie nam wystarczy?

Za to kompletnie zablokować możemy gry online... Warto pomyśleć, wypróbować, a każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, co pomoże my walczyć z takimi internetowymi zjadaczami czasu.

Jakie strony zamiast takich "zjadaczy czasu" warto odwiedzać?

Przede wszystkim takie, które coś nam oferują. Może to być rozwój osobisty, może to być rozwój kulturalny (na przykład filmy, spektakle, książki dostępne online), rozwijanie naszej pasji (na przykład tworzenie bloga) lub też sprawy bardziej przyziemne jak choćby zarabianie w internecie. Mamy naprawdę szeroki wachlarz możliwości i zamiast tracić czas na facebooku wykorzystajmy go z korzyścią dla siebie. Wynieśmy coś z tego potężnego i bardzo pożytecznego, jeśli umie się z niego korzystać, narzędzia.