Uzależnienie od sieci i komputera

Uzależnienie od sieciObecnie coraz większym problemem staje się uzależnienie od Internetu i komputera. Media nagłaśniają tę sprawę głównie ze względu na nasze dzieci, ponieważ ten problem dotyka zazwyczaj ich. Niestety nie zdajemy sobie sprawy, ile jest osób dorosłych uzależnionych od sieci, a co za tym idzie od komputera.

Objawami tego zjawiska są: spędzanie przy komputerze coraz większej ilości godzin, zaniedbywanie obowiązków domowych, bezustanne myślenie o Internecie i co może się w nim zdarzyć, stopniowe wydłużanie czasu spędzonego przed komputerem, aby osiągnąć satysfakcję płynącą z tej formy rozrywki, odczuwanie irytacji w razie konieczności przerwania sesji komputerowej.

Wszystkie te przykłady świadczą o tym, że jesteśmy uzależnieni, albo na dobrej drodze do tego. Każda osoba uzależniona od Internetu potrzebuje specjalistycznej pomocy i powinna się leczyć. Takie uzależnienie jest porównywalne do alkoholizmu i hazardu, oraz są podobnie leczone. Problem ten dotyka niemalże już cały świat gdzie dochodzi Internet. W Stanach Zjednoczonych mamy najbardziej rozbudowaną pomoc dla tych osób, ale nie tylko. Chiny też postanowiły zorganizować na wysokim poziomie pomoc dla osób uzależnionych np. terapię polegającą na rażeniu prądem osób piszących na komputerze.

Chcą w ten sposób wytworzyć negatywne odczucia, przy korzystaniu z komputera. W Polsce również powstał ośrodek pomocy w uzależnieniu od Internetu, znajduje się on w Warszawie o nazwie Stołeczne Centrum Odwykowe. Jeżeli natomiast uważamy, że damy sobie radę sami, powinniśmy zacząć od stopniowego ograniczania czasu poświęconego w Internecie. Następnym naszym krokiem powinno być przemyślenie paru ważnych kwestii np. jaki mamy nikły pożytek z tego, że spędzamy tyle czasu w sieci. Powinniśmy siłą woli wrócić do życia rodzinnego, zwiększyć kontakty ze znajomymi i co najważniejsze zacząć wychodzić z domu z przyjemnością.