W wirze postępu, czyli dlaczego smartfony błyskawicznie zdominowały rynek?

SmartfonyW ostatnich latach rynek urządzeń mobilnych rozwija się niezwykle dynamicznie. Czasy, gdy główną funkcją komórki była możliwość wykonywania połączeń głosowych minęły. Obecnie standardem stały się telefony wielofunkcyjne, obowiązkowo wyposażone w dobrej klasy aparat, rozbudowany system zarządzania multimediami oraz nawigację z GPS. Liczy się dostęp do szybkiego internetu, pozwalający na komfortowe korzystanie z zasobów sieciowych.

Posiadanie smartfona wyposażonego w wymienione udogodnienia stało się zupełnie normalne. Trudno się temu dziwić - możliwości oferowane przez współczesne urządzenia są ogromne. Co więcej, ich ceny sprawiają, że przeciętny Kowalski spokojnie może sobie pozwolić na zakup przyzwoitego modelu bez większego uszczerbku dla domowego budżetu. W tej sytuacji rozpowszechnienie się nowej zdobyczy technologicznym było konsekwencją łatwą do przewidzenia.

Klasyczne telefony

Z drugiej strony, okazuje się, że klasyczne telefony wyposażone w klawiaturę numeryczną nie są wcale uznawane za przeżytek. Jest to interesujący fakt, przede wszystkim ze względu na obecne tempo zmian wiążących się z rozwojem techniki. To, co niedawno wzbudzało zainteresowanie konsumentów, bardzo szybko staje się standardem, by w niedługim czasie odejść do lamusa.

Na ulicach wciąż można zobaczyć osoby używające sprzętu, którego następcą stały się smartfony. Wielu uznaje nawet wyższość starszych modeli nad zdobyczami technologii ostatnich lat. Warto zauważyć, że obecnie korzystanie z tych pierwszych nie jest uznawane za nienadążanie za nowoczesnością, ale po krótkim czasie sytuacja prawdopodobnie ulegnie zmianie. Może okazać się, że kiedyś widok takiego telefonu będzie wzbudzał uwagę otoczenia podobnie, jak dzisiaj pojawienie się Fiata 126p na polskich drogach. Zastąpi przy tym zmiana spojrzenia na standardy panujące w telekomunikacji. Proces ten postępuje stopniowo, zatem dokładne ustalenie momentu, kiedy smartfony wyprą swoich poprzedników z rynku nie będzie możliwe.

Legendarne telefony Nokii

Zwolennicy legendarnych "starych Nokii" zwracają uwagę na ich wytrzymałość i prostotę obsługi. Wszystko to można otrzymać za naprawdę niską cenę. Dlatego ci, którzy od telefonu oczekują przede wszystkim podstawowych funkcji: możliwości pisania wiadomości tekstowych i dzwonienia, decydują się czasem na zakup takiego sprzętu, mimo że w salonach operatorów królują już urządzenia nowej generacji. Inną grupą skłaniającą się ku takiej opcji są osoby, które po prostu przyzwyczaiły się do "klasyków" i używanie z nich uważają za wygodniejsze. Wolą oni korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, mając pewność ich niezawodności.

Obrońcy klawiatury numerycznej należą jednak do zdecydowanej mniejszości. W ciągu zaledwie kilku lat urządzenia wyposażone w zaawansowane systemy operacyjne zdominowały rynek. Liczba dostępnych modeli jest tak duża, że każdy może znaleźć smartfona odpowiadającego jego wymaganiom. Oczywiście ilość funkcji, jakie będzie posiadał sprzęt jest uzależniona od zasobności portfela kupującego. Nie jest wcale trudno nabyć dobry telefon, którego koszt zamknie się w kilkuset złotych. Dla wielu znaczącym powodem do "przesiadki" na smartfona jest też chęć podążania za zmieniającymi się trendami. Interesują ich flagowe produkty znanych marek, są też na bieżąco z wszelkimi nowinkami technicznymi.

Urządzenia mobilne nowej generacji

W tej sytuacji nie jest zaskoczeniem ogromna popularność urządzeń mobilnych nowej generacji. Od momentu pojawienia się w sprzedaży grono ich posiadaczy stale się powiększa, niepostrzeżenie wypierając telefony, które kiedyś przecież kiedyś zrewolucjonizowały możliwości komunikacji. Jest to doskonały przykład pokazujący, że świat idzie z postępem i nawet jeśli wynalazek ma swoje pięć minut w historii, to musi ustąpić pola, gdyż idzie nowe, z góry skazane na podzielenie losu poprzedników.